Home DIY Tools BLACK+DECKER 12V MAX Drill & Home Tool Kit, 60-Piece (BDCDD12PK)
Back to products
BLACK+DECKER 12V MAX Drill & Home Tool Kit, 60-Piece (BDCDD12PK)
SKU: 7613 Category: DIY Tools
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
The BLACK+DECKER BDCDD12PK 12V MAX Drill Project Kit features a powerful compact 12V MAX lithium drill/driver and 59 hand tools and accessories most commonly used for DIY projects and household tasks;this home tool kit can help you tackle projects big and small. The 12V MAX Lithium drill is 35 percent more compact than previous GCO1200C NiCad drill/driver.The drill/driver features a mid handle design for comfort and control, along with an LED light to illuminate work surfaces. The lithium ion battery is always ready, and holds a charge up to 18 months. This kit also includes a convenient bag or portability and storage. What’s included: 12V MAX Drill/Driver, Tool Bag, Hammer, Tape Measure, Adjustable Wrench, Slip Joint Pliers, Ratcheting Screwdriver, Phillips Screwdriver, Slot Screwdriver, Utility Knife, Assorted Nut Drivers, Assorted Screwdriving Bits, Assorted Drill Bits,Level.
12 Volts Max cordless lithium drill
12V Max Lithium drill is 35 percent more compact than previous version
59 hand tools and accessories
Convenient carrying case for storage and portability
Included Components: (1) 8V Max Lithium Ion Drill, (1) Tool Bag, (1) Claw Hammer, (1) Tape Measure, (1) Adjustable Wrench, (1) Slip Joint Pliers, (1) Ratcheting Screwdriver, (1) Utility Knife, (4) Nut Drivers, (32) Screw driving Bits, (1) Level, (1) Drilling Bits, (1) Magnetic Bit Holder
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BLACK+DECKER 12V MAX Drill & Home Tool Kit, 60-Piece (BDCDD12PK)” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
wd-ship-1
wd-ship-2
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
  • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
  • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
  • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
DIY Tools
Add to cart
Quick view
Home Improvement : Complete Series Seasons 1-8 Tool Case Collector Edition
DIY Tools
Add to cart
Quick view
Hot
Material: Iron
Lock core: 16MM
Type: Cabinet Lock
Suitable for  thickness: 22MM